MS 2018

Príprava na MS: V generálke na MS Slováci podľahli Francúzsku

Slovensko 2 : 3 Francúzsko (1:1, 1:1, 0:1)

V generálke na svetový šampionát sa slovenskí hokejisti stretli s tímom Francúzska. Od ich posledného vzájomného zápasu prešlo len necelých 24 hodín, no už pred zápasom bolo jasné, že oba celky nastúpia v pozmenených zostavách. V ich úvodnom piatkovom súboji Slováci poľahky porazili svojho súpera 4:0.

Solídne zaplnený štadión v Pieštanoch si musel počkať na prvý gól do deviatej minúty. Marek Ďaloga bol pri zrode akcie, keď puk zaviezol do útočného pásma, kde našiel Mareka Bakoša, po ktorého strele sa puk odrazil ku nikým nestráženemu Ďalogovi a ten si otvoril strelecký účet zápasu. V 16. minúte sa však nášmu súperovi podarilo vyrovnať. Lamperier ukážkovo zabojoval za bránou Rybára a poslal puk do medzikružia, odkiaľ nechytatelne zakončil francúzsky útočník Rech.

Slováci opät predviedli úkážkový bleskurýchly štart do druhej tretiny, keď Hrnka poslal spätnú prihrávku na Sekeru, ktorý strelou od modrej čiary prekonal Hardyho. V 37. minúte dostal Tomáš Hrnka trest na dve minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Slovenský tím sa ubrániť tejto presilovej hre nedokázal, keď v čase 37:42 šikovne tečoval Teddy Da Costa strelu Chakiachviliho.

Na začiatku tretej tretiny sa do brejku dostával Marek Hovorka, ale pri zakončení bol faulovaný francúzskym hráčom. Tento faul bol ocenený hlavným arbitrom na trestné strieľanie. Hovorkovi sa však Hardyho prekonať nepodarilo. V 58. minúte Fluery agresívne narazil Juraja Mikuša na plexisklo, ktoré samotný náraz nevydržalo a rozbilo sa. Tento moment spôsobil, že sa zápas prerušil na takmer 20 minút. Po výmene plexiskla sa do zápasu koncentrovanejšie vrátili Francúzi a boli odmenení gólovým ovocím. Len 10 sekúnd po tom ako sa hra rozbela, Stéphane Da Costa vybojoval puk v útočnom pásme, presnou prihrávkou našiel Damiana Flueryho a ten poslal tím Francúzska do vedenia – 2:3. Slováci sa poslednú minútu ešte odhodlali ku hre bez brankára, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

Aj v poslednom prípravnom zápase nasledovali po 60 minútach riadneho hracieho času exhibičné trestné strielania, v ktorých boli opäť uspešnejší Slováci.

1. séria: Francúzsko– Auvitu nepremenil / Slovensko - Krištof skóroval – 0:1
  2. séria: Francúzsko – Treille skóroval / Slovensko - Bakoš skóroval – 1:2
  3. séria: Francúzsko – Ritz–skóroval / Slovensko - Kudrna – nepremenil – 2:2
  4. séria: Francúzsko –Lamperier – nepremenil / Slovensko - Hovorka – nepremenil – 2:2
  5. séria: Francúzsko – Guttig – skóroval / Slovensko - Buc – skóroval – 3:3
  6. séria: Slovensko – Valach – skóroval / Francúzsko – Rech – skóroval – 4:4
  7. séria: Slovensko – Bakoš – skóroval / Francúzsko – Leclerc –nepremenil - 5:4

Slovensko - Francúzsko 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Góly: 9. Ďaloga (Bakoš), 21. Sekera (Hrnka) - 16. Rech (Lamperier), 38. T. Da Costa (Chakiachvili), 58. Fleury (S. Da Costa, Claireaux). Rozhodovali: Kubuš, Štefik - Kacej, Tvrdoň, vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2859 divákov.

Zostavy:
      Slovensko: Rybár - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Valach, Fehérváry, Jaroš, Grman, Jánošík - Jurčo, Krištof, Hovorka - Bakoš, Mikúš, Skalický - Kudrna, Marcinko, Cingel - Hrnka, Buc, Bondra
      Francúzsko: Hardy - Manavian, Auvitu, Janil, Chakiachvili, Raux, Gallet, Thiry - Fleury, S. Da Costa, Claireaux - T. Da Costa, Guttig, Treille - Rech, Bouvet, Lamperier - Perret, Ritz, LeClerc - Douay