Tipos Extraliga

Playoff: Prvé semifinálové víťazstvo pre Banskú Bystricu

HK Nitra 1:2 HC `05 Banská Bystrica, stav série 0:1

V úvodnom semifinálovom zápase tohtoročného play-off na seba narazili celky, ktoré boli finalistami posledných dvoch ročníkov. Tím Nitry sa do semifinále dostal po najkratšej možnej ceste, keď vyradil tím Nových Zámkov už v štyroch zápasoch. Tím Banskej Bystrice mal o čosi zarúbanejšiu cestu, keď potreboval na vyradenie tímu Košíc päť zápasov.

Od úvodu sa hral prevažne opatrný hokej z oboch strán, i keď Nitra bola opticky aktívnejšia. Oba celky sa postupne spoznávali a šance na jednotlivých stranách vznikali len ojedinele. Prvú veľkú šancu na prvý gólový zápis mali domáci v 10. minúte, keď na trestnú lavicu putoval hosťujúci Bubela. No napriek viacerým sľubným šanciam Nitrania Lukáša v bráne Banskej Bystrice neprekonali. O 3 minúty neskôr boli domáci ešte bližšie k úvodnému gólu série, ale Blackwaterova strela skončila len na hornej tyči Lukášovej brány. Hostia čakali na svoju úvodnú šancu až do 20. minúty, no ich trpezlivosť bola odmenená gólom. Po strele od Britaina puk Lawson vyrazil len pred Bubelu, ktorý bez väčších komplikácií skóroval.

Na úvod druhej tretiny dostali hostia výhodu presilovej hry o jedného hráča. Domáca defenzíva na čele s brankárom Lawsonom ešte dokázala ustáť túto hru v oslabení bez inkasovaného gólu. Avšak o 7 minút neskôr dostali hostia aj druhú výhodu presilovej hry v krátkom časovom rozmedzí. Touto šancou už nepohrdli a dokázali skórovať aj po druhýkrát v zápase. Po krásnej kombinácii medzi Faillem, Brittainom a Asselinom sa puk dostal až k posledne menovanému a ten bez väčších problémov dokázal skórovať - 0:2. V 34. minúte po prvýkrát zaburácala nitrianska aréna po góle ich miláčikov. V presilovej hre sa skvele zorientoval Michal Krištof, poslal krížnu prihrávku Mikúšovi, ktorý pohotovo poslal puk za Lukášov chrbát.

V 48. minúte sa opäť do sľubnej gólovej šance dostal s chuťou hrajúci tretí útok Banskej Bystrice. Asselin svojou prihrávkou našiel Skalického, no toho od gólu delili centimetre. Presnejšie, skvelý zákrok Lawsona betónom zabránil, aby puk prekročil bránkovú čiaru. Nitrania sa s blížiacim koncom čoraz viac tlačili ku bráne hostí. Ich ofenzívnu aktivitu však dočasne utlmilo vylúčenie. V 55. minúte sa domáca lavička previnila voči pravidlám príliš veľkým počtom korčuliarov na ľade. Domáci toto vylúčenie zvládli bez inkasovaného gólu a pokračovali v dobíjaní Lukášovej brány. V poslednej minúte sa dokonca odhodlali k hre bez brankára, no napriek viacerým sľubným šanciam sa puk za chrbát skvelo chytajúceho Lukáša po druhýkrát nedostal. Banská Bystrica tak získala veľmi cenný prvý bod z horúcej Nitra arény.

HK Nitra 1 : 2 HC `05 Banská Bystrica , stav série: 0:1

(0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 34. T. Mikúš (M. Krištof, Mezei) - 20. Bubela (Brittain, Skalický), 28. Asselin (Brittain, Faille)

Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Stano - Výleta, Šefčík, 3329 divákov

Zostavy:

Nitra: Lawson - Rais, Mezei, Ordzovenský, J. Milam, T. Milam, M. Versteeg, J. Šiška, Rýgl - Paulovič, M. Krištof, T. Mikúš - Lantoši, M. Slovák, Blackwater - Macík, J. Ručkay, H. Ručkay - Csányi, Kutálek, Bradley

Banská Bystrica: J. Lukáš - Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, G. Gélinas, Kabáč, J. Brejčák - Bortňák, Hrnka, Lamper - Hohmann, Bubela, Bartánus - Skalický, Faille, Asselin - Gabor, Češík, Brittain