MS "U20"

MS U20: Fíni uštedrili mladým Slovákom debakel

Fínsko - Slovensko 8:1 (2:0, 5:1, 1:0)

Fínski hokejisti vstúpili do duelu nesmierne aktívne a ich agilný pohyb neraz robil slovenským hráčom veľké problémy. To vo viacerých prípadoch vyústilo až k nedovoleným zákrokom slovenských mladíkov, ktorí už po osemdesiatich sekundách museli čeliť prvému vylúčeniu, keď bol potrestaný Maxim Čajkovič za podrazenie. Prvé vylúčenie sa ešte Slovákom podarilo ubrániť. V 4. minúte však na trestnú lavicu putoval Turan za rovnaký prehrešok voči pravidlám a Fíni síce aj s miernou dávkou štasteny išli do vedenia 1:0. V 14.minúte sa poradilo Fínom prekonať Hlavaja aj po druhýkrát. Ranta sa nebojácne natlačil do bránkoviska a po sérií dorážok sa trafil Atu Raty – 2:0.

Na začiatku druhej tretiny Slováci dostali možnost presilovej hry o dvoch hráčov. Napriek tomu, že si vytvorili viacero sľubných šancí ani z jednej sa im nepodarilo skórovať. Naopak v 28.minúte pri vylúčení Okuliara fínsky celok zvýšil nadobudnutý náskok už na 3:0. Po individualnej chybe Vyletelku do prázdnej brány poľahky skóroval Jonas. O pár sekúnd neskôr Fínsko vyhrávalo už 4:0, keď sa Vyletelka nestihol včas premiesniť ku ľavej žrdi, čo dokonale využil bleskurýchly Aatu Raty. V 34.minúte zvýšil na hrozivých 5:0 pre Fínov obranca Mikko Kokkonen strelou od modrej čiary. O pár desiatok sekúnd Vyletelka lovil puk zo svojej siete aj po šiestykrát, keď si puk neštastne vrazil za vlastný chrbát. Po šiestom obdržanom góle sa do slovenskej brány postavil hrdina zo zápasu s Kazachstanom Samuel Hlavaj. Tento moment dodal slovenským hokejistom nový impluz a v 37. minúte dokázal Džugan prekonať fínskeho brankára počas presilovej hry 1:6. Fínska odpoveď však nenechala na seba dlho čakať a Aku Raty gólom zo 40. minúty uzavrel druhú tretinu výsledkom 7:1.

Posledné slovo v zápase mali napokon opäť Fíni. V 54. minúte počas vlastného oslabenia unikol do brejku Ville Petman, ktorý lišiacky prekabátil Knažka a následne si poradil aj s pomocou blafáku aj s Hlavajom 8:1.

FÍNSKO - SLOVENSKO 8:1 (2:0, 5:1, 1:0)

Góly: 5. Puistola (Oden, Tanus), 14. Ak. Räty (Ranta, Aa. Räty), 28. Oden (Tanus, Heinola), 29. Aa. Räty (Killinen, Maccelli), 34. Kokkonen, 35. Erholtz, 40. Ak. Räty (Maccelli, Heinola), 53. Petman (Hatakka) - 37. Džugan (Tkáč, Mudrák).

Rozhodovali: Fatejev (Rus.), Hejduk (ČR) - Bowles (USA), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Okuliar 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, 4915 divákov.

Zostavy:

Fínsko: Annunen - Nousiainen, Thomson, Hatakka, Heinola, Utunen, Kokkonen, Seppälä, Honka - Maccelli, Saarela, Killinen - Puistola, Tanus, Oden - Ak. Räty, Aa. Räty, Ranta - Erholtz, Petman

Slovensko: Vyletelka (35. Hlavaj) - Dlugoš, Bučko, Kňažko, Vitaloš, Mudrák, Česánek, Turan - Faško-Rudáš, M. Minárik, Džugan - Okuliar, Kováčik, Čajkovič - Mrázik, Paulíny, Tkáč - Jendek, Ďurina, J. Minárik