hockey-LIVE

Šatana i Ramsayho nadchla historická slovenská draftová noc v Montreale

Satan_GM.jpgSlovenský hokej zažíva fantastické obdobie. Po februárovom zisku bronzových medailí na zimných olympijských hrách v Pekingu a solídnom májovom vystúpení na svetovom šampionáte vo Fínsku prišiel v júli historicky najúspešnejší draft do NHL. Juraja Slafkovského si z prvej pozície vybral Montreal Canadiens, Šimona Nemca z druhej New Jersey Devils, Filipa Mešára z 26. priečky opäť Montreal. A to v piatkovom pokračovaní podujatia boli na rade ešte ďalší reprezentanti spod Tatier. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan aj hlavný tréner národného tímu Craig Ramsay boli zo štvrtkového diania v 1. kole draftu nadšení.

Šéf zväzu Miroslav Šatan si nočný draft nenechal ujsť. S napätím sledoval, či Montreal Canadiens urobí jednotku tohtoročného výberu z 18-ročného slovenského supertalentu, alebo na domácej pôde dá prednosť kanadskému útočníkovi Shaneovi Wrightovi. Na radosť slovenského hokejového hnutia i celej verejnosti zaznelo z úst generálneho manažéra Canadiens Kenta Hughesa meno Juraj Slafkovský. 

„Už skôr bolo jasné, že slovenský hokej čaká zrejme najúspešnejší draftový výsledok za posledné dekády. Post jednotky pre Juraja Slafkovského, dvojky pre Šimona Nemca a ďalší výber Filipa Mešára v prvom kole to len potvrdil. Nesmierne sa tešíme. Som rád, že Montreal sa napokon rozhodol pre Juraja. Od zápasu k zápasu v slovenskej reprezentácii sa zlepšoval, až to dotiahol na post draftovej jednotky, čo je historicky úspech pre slovenský hokej,“ rozhovoril sa Miroslav Šatan pre hockeyslovakia.sk v reakcii na úspešnú štvrtkovú noc. Jej výnimočnosť dotvorila skutočnosť, že po Slafkovskom ako jednotke si New Jersey Devils vybrali ako dvojku obrancu Šimona Nemca. V závere vyše štvorhodinovej ceremónie ešte prekvapili a zároveň opäť potešili členovia vedenia Montrealu Canadiens, keď z 26. miesta siahli po Filipovi Mešárovi. V piatkovom pokračovaní zostávali v hre o ďalšie miesta v drafte viacerí slovenskí hokejisti vrátane Adama Sýkoru či Serváca Petrovského.

„Našou snahou v SZĽH bude naďalej zveľaďovať mládežnícke hokejové prostredie na báze našej dlhodobej stratégie, aby sme podobnú radosť v rámci draftov do NHL zažívali častejšie. Všetkým trom slovenským hokejistom gratulujem a verím, že v ďalších kolách sa k nim ešte pridá niekoľko ďalších,“doplnil Miroslav Šatan. 

Vzhľadom na mimoriadny úspech slovenského hokeja v 1. kole draftu 2022 pridal svoj pohľad aj hlavný tréner národného tímu Craig Ramsay. Jurajovi Slafkovskému so Šimonom Nemcom dal prvýkrát šancu v apríli 2021 počas prípravy na MS v Rige. Následne ich vzal na finálový turnaj olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na bronzové ZOH 2022 v Pekingu a napokon aj na MS 2022 vo Fínsku. Na každom podujatí si mladé talenty miesto zastali. Na nedávnych MS vo Fínsku sa mohol ukázať aj Filip Mešár, ktorého Ramsay vzal na Nemecký pohár 2021. Na svetový šampionát ho však nepustilo zranenie ramena.                                                              

„Na chlapcov som veľmi hrdý. Pracoval naozaj tvrdo. Počúvali naše pokyny a hrali vynikajúco. Boli lídri v kabíne aj na ľade. Mať Slafkovského s Nemcom na prvých dvoch miestach v drafte je niečo neuveriteľné. K tomu Mešára, ktorého si z 26. miesta vybral Montreal. Zo všetkých troch som nadšený. Som rád aj za mojich trénerských kolegov, s ktorými sme našim mladíkom dali priestor. Ďakujem tiež Mirovi Šatanovi, ktorý za nami vždy stál a nikdy nikomu nedovolil, aby sa nám plietol do roboty a podnecoval nás k tomu, aby sme to robili inak,“ povedal pre hockeyslovakia.sk Craig Ramsay poukazujúc na skutočnosť, že pravidelné nominovanie mladých hokejistov, vekom ešte tínedžerov, do národného tímu sa nie vždy stretlo s pochopením členov hokejového hnutia alebo hokejovej verejnosti. 

„Keď k vám prídu 17-roční chlapci, poviete im iba toľko, aby vám dôverovali. A bude to fungovať. Ale musíte urobiť, o čom vás požiadam. Ak nie, jednoducho nebudete hrať. Ale keď to zvládnete, budete vynikajúci. A títo chlapci to zvládli. Nikdy neprotirečili ani nepovedali niečo nesprávne. Konali tak, ako mali. Správali sa ako skutoční mladí profesionáli. Dokonca aj vo chvíli, keď sa úspech nedostavil ihneď. My sme ich videli rásť, budovať si sebavedomie na olympiáde a potom aj na majstrovstvách sveta. Obaja, či Juraj, či Šimon boli v týchto momentoch vynikajúci a boli dôležitou súčasťou nášho tímu. Z toho, ako dopadlo prvé kolo pre slovenský hokej, som nadšený. Teraz očakávam mladého pána Sýkoru, ideálne už na začiatku druhého,“ povedal s úsmevom Craig Ramsay.

Comments
Send

Pavol Švantner


Published: 9.7.2022 14:43