hockey-LIVE

Hlinka Gretzky Cup 2023 štartuje 31. júla, Slováci budú doma v Trenčíne

SatanPrestížny medzinárodný turnaj hráčov do 18 rokov Hlinka Gretzky Cup sa po ročnej prestávke vracia na Slovensko. Českú vetvu podujatia bude v termíne 31. júla až 5. augusta naďalej hostiť Břeclav, slovenskú premiérovo privíta Zimný štadión Pavla Demitru v Trenčíne. Slovenskí reprezentanti do 18 rokov nastúpia v základnej skupine proti Švajčiarsku, Kanade a Fínsku.

Prestížny mládežnícky turnaj, ktorému mnohí hokejoví odborníci dávajú vyššiu vážnosť než majstrovstvám sveta v tejto vekovej kategórii, sa koná na Slovensku od roku 1998. Prvými dejiskami boli Bratislava a Trnava, neskôr sa podujatie hralo aj v Kežmarku a dlhé roky v Piešťanoch. V roku 2023 sa piatym slovenským dejiskom Hlinka Gretzky Cupu stane Trenčín. „K určeniu finálneho dejiska nás viedlo viacero dôvodov. Trenčín je hokejové mesto, navyše pán Ivan Hlinka, ktorého meno turnaj nesie, v minulosti pôsobil v Trenčíne. Zápasy Hlinka Gretzky Cupu spravidla navštevujú desiatky skautov a práve Trenčín je veľkou liahňou slovenských hokejových talentov. V minulosti dodal viacerých hráčov do NHL aj do slovenskej reprezentácie. Verím, že v roku 2023 práve v Trenčíne objavíme ďalších,“ uviedol na margo výberu dejiska prezident SZĽH Miroslav Šatan. 

Zimný štadión Pavla Demitru prešiel v uplynulom období viacerými rekonštrukčnými fázami, v rámci ktorých bol výrazne zmodernizovaný predovšetkým interiér štadióna. Súčasná podoba robí z trenčianskej arény modernejší hokejový stánok s medzinárodným potenciálom. Slovenský zväz ľadového hokeja ho tento rok dvakrát vypredal v rámci prípravy mužskej reprezentácie na MS 2023 v zápasoch proti Nemecku a Rakúsku. Miroslav Šatan verí, že ľudia si v hokejovom meste nájdu cestu do hľadiska aj na zápasy Hlinka Gretzky Cupu. „Zvnútra vyzerá trenčiansky štadión veľmi pekne aj vďaka iniciatíve mesta a primátora Richarda Rybníčka, Fondu na podporu športu či Slovenského zväzu ľadového hokeja. Verím, že nielen ľudia z Trenčína, ale aj zo širšieho okolia sa v strede leta prídu troška schladiť a povzbudiť našich mladých reprezentantov,“ dodal Miroslav Šatan.

Dôvere, ktorú Slovenský zväz ľadového hokeja prejavil nielen Zimnému štadiónu Pavla Demitru, ale aj mestu Trenčín, sa potešil aj primátor Richard Rybníček: „Zimný štadión prechádza veľkými zmenami, je to športovisko národného významu. Jeho história je taká silná a významná, že dokáže motivovať mladé talenty v úsilí stať sa raz hokejistami svetovej úrovne. Hlinka Gretzky Cup je skvelou príležitosťou pre Trenčín, aby dokázal, že je skvelou voľbou na usporiadanie takého významného podujatia. Ďakujeme za dôveru a príležitosť.“ 

Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov absolvuje v Trenčíne okrem hlavného turnaja aj celú prípravu, ktorá štartuje v pondelok 17. júla. Pred začiatkom podujatia odohrá aj jeden prípravný zápas, v sobotu 29. júla od 17.00 h nastúpi v generálke na turnaj proti rovesníkom USA. Zápasy v základnej B-skupine štartujú v pondelok 31. júla. Slováci nastúpia od 19.00 proti Švajčiarom, o deň neskôr ich čaká Kanada v stredu 2. augusta v rovnakom čase Fínsko. Nasledovať bude deň voľna a po ňom zápasy o umiestnenie, respektíve semifinálové a medailové súboje. Obdobný program má aj česká vetva turnaja, ktorú hostí Břeclav. Okrem domácich Čechov sú súčasťou A-skupiny mládežnícke reprezentácie USA, Švédska a Nemecka. 

PROGRAM HLINKA GRETZKY CUPU 2023

TRENČÍN

SOBOTA 29. JÚLA

17.00 Slovensko – USA (prípravný zápas)

B-skupina

PONDELOK 31. JÚLA

15.30 Kanada – Fínsko

19.00 Slovensko – Švajčiarsko

UTOROK 1. AUGUSTA

15.30 Fínsko – Švajčiarsko

19.00 Slovensko – Kanada

STREDA 2. AUGUSTA

15.30 Švajčiarsko – Kanada

19.00 Slovensko – Fínsko


BŘECLAV

SOBOTA 29. JÚLA

18.30 Česko – Kanada (prípravný zápas)

A-skupina

PONDELOK 31. JÚLA

15.30 Švédsko – Nemecko

19.00 Česko – USA

UTOROK 1. AUGUSTA

15.30 USA – Švédsko

19.00 Česko – Nemecko

STREDA 2. AUGUSTA

15.30 Nemecko – USA

19.00 Česko – Švédsko

Comments
Send

Pavol Švantner


Published: 22.6.2023 11:54